2021 NASKA National Ratings

YOUTH FORM 14-15 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
Matthew Shamet 6800
United States
5800
United States
4200
United States
3700
United States
John Lorenz 2200
DJ Derrick Jr. 900
United States
Brendan Bonenberger 800
United States JT Joe Troia 800
United States
Cayden Olson 300
United States
Aaron Kao-Mutch 300
United States
Evan Senty 300

YOUTH FORM 14-15 BOYS EXTREME

RankNamePoints
United States
6800
United States
4100
United States
John Lorenz 3300
United States MB Mason Bumba 2600
DJ Derrick Jr. 2100
United States
Tristin Lower 1100
United States
Brendan Bonenberger 1100
United States
Aaron Kao-Mutch 800

YOUTH FORM 14-15 BOYS MUSICAL

RankNamePoints
United States
6800
United States
4200
United States
3800
United States MB Mason Bumba 2200
United States
Cayden Olson 1000
United States JT Joe Troia 900
United States
Brendan Bonenberger 600
United States
Aaron Kao-Mutch 300

YOUTH FORM 14-15 BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
5000
United States
4300
United States
3200
United States
2800
United States
Xander Twaddell 2600
United States
Matthew Shamet 1300
United States
Aaron Kao-Mutch 1200
United States
600
DJ Derrick Jr. 300
United States
Andrew Wang 300

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
6400
United States
5600
United States
5500
United States
3700
United States
Henry Hawkinson 2800
United States
2600
United States
1800
United States
Robert Bass 1700
United States
1300
10  United States
1275
11  United States
725
12  United States
600
13  United States
Caden DeTar 300
13  Canada
300
13  United States
Aaron Morris 300
13  United States TG Thinura Ginige 300

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
6800
United States
6600
United States
6400
United States
Ryaden Lau 6200
United States
Henry Hawkinson 3600
United States
James Fernandez 3400
United States
3000
United States
2000
United States
Landon Schaaf 1200
10  United States
1100
11  Canada
1000
12  United States
Noah Unversaw 600
13  United States
Aaron Morris 300

YOUTH FIGHTING 10-11 BOYS

RankNamePoints
United States
Robert Bass 5400
United States
4800
United States
James Fernandez 4000
United States
Henry Hawkinson 3800
United States
3500
United States
3300
Canada
300
United States TG Thinura Ginige 300

YOUTH FORM 11 & UNDER BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Ryaden Lau 6800
United States
6000
United States
5000
United States
4900
United States
Henry Hawkinson 3700
United States
James Fernandez 3200
United States
Santiago Angulo 2600
United States
2200
United States
1600
10  United States
1475
11  United States
Landon Schaaf 1200
12  United States
Noah Unversaw 1100
13  United States
Robert Bass 900
13  United States TG Thinura Ginige 900
14  Canada
800

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER BOYS EXTREME

RankNamePoints
United States
7000
United States
7000
United States
6400
United States
6400
United States
3700
United States
3700
United States
3600
United States
3600
United States
Ryaden Lau 3000
United States
Ryaden Lau 3000
United States
2800
United States
2800
United States
Caden DeTar 2600
United States
Caden DeTar 2600
United States
2400
United States
2400
United States TG Thinura Ginige 2000
United States TG Thinura Ginige 2000
10  United States
1800
10  United States
1800
11  United States
1300
11  United States
1300
12  Canada
1000
12  Canada
1000
13  United States
800
13  United States
800

ADULT FIGHTING 50+ MEN

RankNamePoints
United States
Luis Rivas 5200
Venezuela JS Jorman Sandoval 4600
United States
Ray Bryant 4600
United States
Wilhelm Nunn 2200
United States TW Troy Whaley 1500
PP Pedro Perez 1300
United States
Adam Suchocki 1000

YOUTH FORM 11 & UNDER GIRLS CREATIVE

RankNamePoints
United States
6800
United States
Adelynn Lau 6200
United States
Addely Godoy 3400
United States
Aubrey Shoaf 3200
United States
1400
United States
Alexandra Suchocki 1200
United States
Olivia Chappellien 1100
United States NH 600
United States AR Annabella Russo 300

YOUTH FORM 11 & UNDER GIRLS MUSICAL

RankNamePoints
United States
6200
United States
Asia Asesor 5900
United States
Adelynn Lau 4700
United States
4000
United States
Aubrey Shoaf 3000
United States CT Camille Trippodo 2600
United States
Alexandra Suchocki 2400
United States
Addely Godoy 1700
United States
Olivia Chappellien 1300
10  United States
1000
11  United States AR Annabella Russo 800

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER GIRLS CREATIVE

RankNamePoints
United States
6400
United States
Aubrey Shoaf 5600
United States
Adelynn Lau 3700
United States
Asia Asesor 3300
United States
Addely Godoy 2700
Japan
Lia Goto 2000
United States CT Camille Trippodo 1400
United States
Olivia Chappellien 1300
AM Aria Martin 300
United States AR Annabella Russo 300

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER GIRLS EXTREME

RankNamePoints
United States
5200
United States
Addely Godoy 5000
United States
Aubrey Shoaf 4000
United States
Asia Asesor 3000
United States
Olivia Chappellien 2200
United States
1400
United States
Adelynn Lau 600
United States AR Annabella Russo 300

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER GIRLS MUSICAL

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 6800
United States
Aubrey Shoaf 4700
United States
Asia Asesor 4400
United States
2700
United States
Addely Godoy 2100
Japan
Lia Goto 1600
United States CT Camille Trippodo 1400
United States
Olivia Chappellien 1300
AM Aria Martin 600
10  United States AR Annabella Russo 300

YOUTH FORM 11 & UNDER GIRLS EXTREME

RankNamePoints
United States
6400
United States
Asia Asesor 5900
United States
5200
United States
Adelynn Lau 4800
United States
Aubrey Shoaf 3900
United States
Alexandra Suchocki 1700
United States
1200
United States
Olivia Chappellien 600
United States AR Annabella Russo 300

YOUTH FORM 11 & UNDER GIRLS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 6800
United States
5400
United States
Gabby Viola 4600
United States
4400
United States CT Camille Trippodo 3800
AM Aria Martin 1600
Japan
Lia Goto 1400
United States
Jaidyn Dancho 800
United States
Olivia Chappellien 600

YOUTH FORM 13 & UND GIRLS TRADITIONAL CHALLENGE

RankNamePoints
United States
Sofia Rodriguez-Florez 7000
United States
Adelynn Lau 5800
United States
3200
United States
2700
Japan
Lia Goto 2100
United States
Madison Bayliff 800

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER GIRLS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 6800
United States
6200
United States
Asia Asesor 3100
Japan
Lia Goto 2400
United States
Olivia Chappellien 2000

YOUTH FORM 11 & UNDER BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
6600
United States
5400
United States
5400
United States
4500
United States
4100
United States
2600
United States TG Thinura Ginige 1900
United States
1800
United States
Robert Bass 1500
United States
Santiago Angulo 1100
10  United States
875
11  United States
600
11  United States
Landon Schaaf 600
12  Canada
300

YOUTH FORM 11 & UNDER BOYS EXTREME

RankNamePoints
United States
6800
United States
5400
United States
4400
United States
Ryaden Lau 3400
United States
Caden DeTar 3200
United States TG Thinura Ginige 3100
United States
2600
United States
Santiago Angulo 2000
United States
1800
10  United States
1700
11  United States
Landon Schaaf 600
12  United States
300

YOUTH FORM 11 & UNDER BOYS MUSICAL

RankNamePoints
United States
6800
United States
5600
United States
5100
United States
Ryaden Lau 4600
United States
Caden DeTar 2600
United States
2400
United States
2300
United States TG Thinura Ginige 1900
United States
Santiago Angulo 1600
10  United States
1400
11  United States
1300
12  Canada
300

YOUTH FORM 13 & UND BOYS TRADITIONAL CHALLENGE

RankNamePoints
United States
Ryaden Lau 7400
United States
Dante Rodriguez 4800
United States
Sterling Keefe 4000
United States
3600
United States
Cheeks Elizondo 3000
United States
Daniel Angulo 2800
Mexico
2400
United States
Henry Hawkinson 2300
United States
Jojo Castro 1400
10  United States GR Gavin Richmond 1200
11  United States
900
12  United States
600
13  United States
300
13  Canada
300
13  United States
Santiago Angulo 300
13  United States
Landon Schaaf 300

YOUTH WEAPONS 11 & UNDER BOYS MUSICAL

RankNamePoints
United States
7000
United States
5800
United States
5400
United States
4300
United States
4200
United States
Ryaden Lau 3400
United States
2400
United States
1000
United States
800
10  United States
300
10  Canada
300

YOUTH WEAPONS 14-15 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
6000
United States MB Mason Bumba 5400
United States
4200
United States
John Lorenz 2800
United States
2600
DJ Derrick Jr. 900
United States
Cayden Olson 800
United States
Matthew Shamet 300
United States
300
United States
Brendan Bonenberger 300

YOUTH WEAPONS 14-15 BOYS EXTREME

RankNamePoints
United States MB Mason Bumba 5400
United States
5200
United States
3400
United States
2200
United States
John Lorenz 2000
United States
Cayden Olson 800

YOUTH WEAPONS 14-15 BOYS MUSICAL

RankNamePoints
United States
6200
United States MB Mason Bumba 5200
United States
4200
United States
3000
United States
John Lorenz 1800
United States
Brendan Bonenberger 600

YOUTH FIGHTING 16-17 BOYS

RankNamePoints
United States EK Ethan Kazman 2900
JP Jonah Plawker 2200
United States
Aiden Lopez 1600
United States SG Sammy Gillespie 1000

YOUTH FORM 14-17 BOYS TRADITIONAL CHALLENGE

RankNamePoints
United States
Diego Rodriguez-Florez 5500
United States
4200
United States
4100
United States CD 2800
United States
2200
United States
Xander Twaddell 2100
United States
Miguel Avellaneda 600
United States
Aiden Lopez 600
United States
300
United States SG Sammy Gillespie 300

YOUTH FORM 16-17 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
6600
United States
Riley Tracy 6400
United States
Tiger Harkins 3100
JP Jonah Plawker 1800
United States
Aiden Lopez 1600
United States CT Cade Trentadue 800

YOUTH FORM 16-17 BOYS EXTREME

RankNamePoints
United States
6200
United States
4200
United States
Tiger Harkins 2900
United States
Diego Rodriguez-Florez 1700
United States CT Cade Trentadue 1200
Canada
Esteban Tremblay 1200
United States
Aiden Lopez 600

YOUTH FORM 16-17 BOYS MUSICAL

RankNamePoints
United States
6400
United States
5400
United States
Diego Rodriguez-Florez 3600
United States
Tiger Harkins 2200
United States CT Cade Trentadue 1200
Canada
Esteban Tremblay 800
United States
Aiden Lopez 600

YOUTH FORM 16-17 BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Diego Rodriguez-Florez 5800
United States
5100
United States CD 2800
JP Jonah Plawker 1800
United States
Miguel Avellaneda 1600
United States
Aiden Lopez 1400
United States EK Ethan Kazman 800
United States SG Sammy Gillespie 600

YOUTH WEAPONS 16-17 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
6400
United States
Benjamin Jones 5400
United States
Aiden Lopez 1200
United States
Riley Tracy 1000
Canada
Esteban Tremblay 1000
JP Jonah Plawker 800

YOUTH WEAPONS 16-17 BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
6200
United States
5500
United States
Benjamin Jones 5400
United States
Diego Rodriguez-Florez 4400
United States
Aiden Lopez 1400
United States
Miguel Avellaneda 1100
JP Jonah Plawker 1100
Canada
Esteban Tremblay 300
United States EK Ethan Kazman 300

ADULT FORM 18+ MEN CREATIVE

RankNamePoints
United States
5400
United States
1400
United States
2900
United States AJ Alec Jahanvash 2400
United States DL 1125

ADULT FORM 18+ MEN TRADITIONAL

RankNamePoints
United States JD Jared Dunn 9100
United States MS Mason Stowell 5600
United States WS William Smart 4200
United States
4000
United States
3700
United States
Garrett Lee 3600
United States
Cameron Klos 2600
United States
Joey Castro 2200
United States
1900
10  United States AJ Alec Jahanvash 1300
11  United States
1200
12  United States LL Luke Lokay 1100
13  United States
Drew Exley 300

ADULT WEAPONS 18+ MEN CREATIVE

RankNamePoints
United States
5200
United States
3800
United States
2500
United States
2200
United States
1400
United States
Jacob Wood 1100
United States AJ Alec Jahanvash 1000
United States DL 400

ADULT WEAPONS 18+ MEN TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
4700
United States
3300
United States JP Jake Presley 2800
Sl Samuel lll 2600
United States AJ Alec Jahanvash 1700
United States
Cameron Klos 300

YOUTH FORM 14-17 GIRLS TRADITIONAL CHALLENGE

RankNamePoints
MK Madelyn Kennaway 7000
United States
5900
United States
Katelyn McMillan 4500
United States
Rylee Rainone 2400
United States
Delia Twaddell 1200
United States
Faith Olsen 1000
United States
Madelyn Haggard 650
United States
Madalaine Menchaca 600
DG Dorian Guzman 300
United States
Alessandra Alinea 300

YOUTH FORM 16-17 GIRLS CREATIVE

RankNamePoints
United States CQ Carrie Quinn 6800
United States
6800
United States
Alessandra Alinea 4600
United States
Olivia Rando 1200
United States
Francesca Dellostrologo 600

YOUTH FORM 16-17 GIRLS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
11300
United States
Katelyn McMillan 6800
United States
Alessandra Alinea 4000
United States
Delia Twaddell 2400
United States CQ Carrie Quinn 1700
United States MP Melina Pecci 1200
United States
600

YOUTH WEAPONS 16-17 GIRLS CREATIVE

RankNamePoints
United States CQ Carrie Quinn 5700
United States
5600
United States
Francesca Dellostrologo 2400
United States
Alessandra Alinea 800
United States
Delia Twaddell 300

YOUTH WEAPONS 16-17 GIRLS MUSICAL

RankNamePoints
United States
Katelyn McMillan 6800
United States
3800
United States CQ Carrie Quinn 1800
United States
Francesca Dellostrologo 1500
United States
Olivia Rando 1400
United States
Alessandra Alinea 1000

YOUTH WEAPONS 16-17 GIRLS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
10700
United States
Katelyn McMillan 6400
United States
Alessandra Alinea 4800
United States CQ Carrie Quinn 3700
United States
Delia Twaddell 1500
United States MP Melina Pecci 900
United States
300