2019 NASKA World Ratings

Team Sync Form

RankNamePoints
United States
Diego Rodriguez-Florez
Connor Chasteen
United States
Noell Jellison
HO Hunter Orlowski
CT Cade Trentadue
United States
PF Payton Fender
CK Courtney Kakac
KK Kaley Kakac
MS Mason Stowell
11  TH Tyler Hauer
11  Canada
Ryan Ashley

Team Sync Weapons

RankNamePoints
P. J. Clark
United States
Benjamin Jones
United States
JP Jake Presley
Will Nevitt
United States
Noah Fort
United States
Carter Reifowitz
United States NS Nicholas Senty
United States JH Jackson Hensley
BT Brett Thomason

Team Demo

RankNamePoints
P. J. Clark
null
Winston Jones
Averi Presley
United States
United States
Benjamin Jones
AS Annika Sawyer
RH Rebecca Hammond
AM Alex Miller
CM Cameron Marshall
Esteban Tremblay
EW Eden Williams
EW Eden Williams
United States
HO Hunter Orlowski
MW Mike Welch
JB Joseph Bein
United States
Ashton Johnson
WJ Will Jackson
null JB Jack Burns

18+ 3-Man Team Sparring

RankNamePoints
Yoskar Gamez
Kristhian Rivas
Jose Ibarra
OC Oscar Coca Guzman
HD Hopper Devin
TS Tyreeke Saint
MW Mathieu Williams
JB Jason Bourelly
United States
Brayan Rodriguez
CM Conor McGlinchey
SC Santiago Colocho
LG Luis Guevara
IM Ibrahim Morales
BM Bailey Murphy
BB Brandon Ballou
LW Larry Wells
HB Herbie Bagwell
YA Yohan Alvarado
United States am anthony merricks
RP Richard Plowden
CG Chris Gorham
KD Kameren Dawson
RG Ryan George
JO Justin Ortiz
LG Lazlos Gombos
TI Tomas Imre

30+40+50+ Senior Men

RankNamePoints
GZ Gianpierre Zamora
Rober Cardenas
RB Ray Brin Jr
GG George Galarregui
JR Juan Ramon
AH Albert Hernandez
EJ El Java Abdul-Qadir

18+ 2 Women Team Sparr

RankNamePoints
United States DB Drew Beatty
CD Chiara Dituri
KM Keila Mejia
United States
Isabella Caracta
GC Gabi Cunha
NP Nicole Pelland
Kitana Everett
AW Alaina Wallock
MP Morgan Plowden
GT Gina Thorton

30-40 Women Team Sparr

RankNamePoints
Dee Everett
DB Dee Beatty
AF Ashley Firouzi

YOUTH FORM 12-13 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
Aidan Matthews 9400
United States
Caleb Hunter 9000
United States
Matthew Shamet 7300
United States
Shane Billow 6600
ES Evan Senty 5900
United States
John Lorenz 3100
PB Phillip Brumme 2300
United States
2300
SS Sam Searight 2100
AK Aaron Kao-Mutch 1600
10  USA
Alex Crone 1400
11  DH Davis Hinton 1300
11  United States CO Cayden Olson 1300
12  United States DB Derrick Barnes Jr 300
12  AW Alexander Wolf 300

YOUTH FORM 12-13 BOYS EXTREME

RankNamePoints
MB Mason Bumba 10800
United States
Caleb Hunter 5800
United States
Shane Billow 5600
United States
4900
United States
3700
PB Phillip Brumme 3100
AK Aaron Kao-Mutch 1900
SS Sam Searight 1900
USA
Alex Crone 1300
United States CO Cayden Olson 1100
10  USA DS Drew Steffen 300
10  United States DB Derrick Barnes Jr 300

YOUTH FORM 12-13 BOYS MUSICAL

RankNamePoints
MB Mason Bumba 10600
United States
Caleb Hunter 5000
United States
Shane Billow 4900
United States
4800
United States
Aidan Matthews 4700
ES Evan Senty 4000
PB Phillip Brumme 3300
United States
2900
BH Braxton Horta 1800
Canada
1800
10  AK Aaron Kao-Mutch 1700
11  SS Sam Searight 1200
12  United States CO Cayden Olson 600
13  DH Davis Hinton 400
14  USA
Alex Crone 200

YOUTH FORM 12-13 BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
Mexico
Miguel Alvarez 9400
Canada KT Kaiser Tam 8200
United States
Shane Billow 5300
United States
Matthew Shamet 5000
United States
Aidan Matthews 3800
Canada
3300
LR Luca Ricotti 2100
United States
Eric Quackenbush 1800
Canada CV Cole Von Lukawiecki 1200
10  AK Aaron Kao-Mutch 900
11  USA
Alex Crone 700
12  United States
300
13  PB Phillip Brumme 200
14  United States LL Logan Lussier 200

YOUTH WEAPONS 12-13 BOYS TRADTIONAL

RankNamePoints
MB Mason Bumba 10400
United States
Matthew Shamet 8000
Canada KT Kaiser Tam 7800
United States
Shane Billow 6400
DS Derek Shepherd 3200
LR Luca Ricotti 2100
Canada
2100
United States
1600
Mexico
Miguel Alvarez 1500
USA
Alex Crone 1400
10  United States
Eric Quackenbush 1100
11 
Joseph Williams 800
11  United States JP James Pinkston 800
12  AK Aaron Kao-Mutch 600
13  United States LL Logan Lussier 500
14  AW Aaron Williams 300
14  Canada CV Cole Von Lukawiecki 300
14  United States DB Derrick Barnes Jr 300
15  PB Phillip Brumme 200
15  DH Davis Hinton 200
15  AW Alexander Wolf 200

ADULT FORM 18+ MEN CHINESE

RankNamePoints
Aaron Keys 7600
JD Jimmy Douglas 5800
United States RM Robert McGee 4700
United States
Rosario Succarotte 4000
United States
Kevin Chin 3200
RD RJ Davis 300

ADULT WEAPONS 18+ MEN CHINESE

RankNamePoints
Aaron Keys 8400
United States RM Robert McGee 6600
JD Jimmy Douglas 6000
United States
Rosario Succarotte 5200
United States
Kevin Chin 3400

YOUTH WEAPONS 12-13 BOYS EXTREME

RankNamePoints
MB Mason Bumba 10800
United States
Aidan Matthews 7100
United States
Shane Billow 5800
United States
5200
United States
John Lorenz 4600
United States
3600
PB Phillip Brumme 3000
Canada
2100
Canada CV Cole Von Lukawiecki 1300
10  United States CO Cayden Olson 1300
11  AW Aaron Williams 500
12  BH Braxton Horta 300
13  USA DS Drew Steffen 300

YOUTH WEAPONS 12-13 BOYS MUSICAL

RankNamePoints
MB Mason Bumba 10400
United States
Aidan Matthews 9200
United States
4200
United States
3600
United States
Shane Billow 3400
ES Evan Senty 3200
United States
John Lorenz 3100
United States
2000
DS Derek Shepherd 1600
10  PB Phillip Brumme 1300
11  Canada CV Cole Von Lukawiecki 800
11  United States
Eric Quackenbush 800
12  Canada
700
13  AW Aaron Williams 300
13  BH Braxton Horta 300
13  SS Sam Searight 300
14  United States CO Cayden Olson 200
14  United States JP James Pinkston 200

YOUTH FORM 9 & UNDER GIRLS CREATIVE

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 10400
United States
Aubrey Shoaf 8400
United States
Olivia Chappellien 7200
United States
Savannah Agosto 1300
AR Annabella Russo 1200

YOUTH FORM 9 & UNDER GIRLS EXTREME

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 10600
United States
Aubrey Shoaf 8600
United States
Olivia Chappellien 5600
AR Annabella Russo 1000

YOUTH FORM 9 & UNDER GIRLS MUSICAL

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 10400
United States
Aubrey Shoaf 9200
United States
Olivia Chappellien 6200
AR Annabella Russo 1000
United States
Savannah Agosto 500

YOUTH FORM 9 & UNDER GIRLS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 10800
United States
Savannah Agosto 2000

YOUTH FORM 13 & UND GIRLS TRADITIONAL CHALLENGE

RankNamePoints
United States
Sofia Rodriguez-Florez 10400
United States
Adelynn Lau 8200
United States
Madison Bayliff 5100
Canada
Kate Slater 4400
United States
Faith Olsen 4100
KM Kendall Madine 2900
United States MK Madelyn Kennaway 1800
United States
Kodi Molina 1100
United States
Madalaine Menchaca 1000
10  United States
Adriana Crone 800
10  CK Courtney Kakac 800

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER GIRLS CREATIVE

RankNamePoints
United States
Aubrey Shoaf 9200
United States
Adelynn Lau 7200
United States
Olivia Chappellien 3800
United States
Savannah Agosto 1800
AR Annabella Russo 1400

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER GIRLS EXTREME

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 9800
United States
Olivia Chappellien 7400
United States
Aubrey Shoaf 6600
AR Annabella Russo 1200

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER GIRLS MUSICAL

RankNamePoints
United States
Aubrey Shoaf 9000
United States
Adelynn Lau 8400
United States
Olivia Chappellien 7800
AR Annabella Russo 1000

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER GIRLS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Adelynn Lau 10800
United States
Savannah Agosto 1000

YOUTH FIGHTING 9 & UNDER BOYS

RankNamePoints
USA JT Jaden Tavares 8600
United States
2600
United States
James Fernandez 2200
United States
Jackson Jordan 2000

YOUTH FORM 9 & UNDER BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
Santiago Angulo 9600
United States JS Judah Sagawa 2400
United States
2400
United States
Landon Schaaf 2400
United States
Harold Lerner 2400
United States
Michael Molina 800
United States
Jackson Jordan 800

YOUTH FORM 9 & UNDER BOYS EXTREME

RankNamePoints
United States
Santiago Angulo 9200
United States
Harold Lerner 8600
United States
Charlie Williams 4400
United States
Michael Molina 4000
United States
2000
United States JS Judah Sagawa 1900
United States
Jackson Jordan 500

YOUTH FORM 9 & UNDER BOYS MUSICAL

RankNamePoints
United States
Santiago Angulo 8600
United States
Harold Lerner 6800
United States
Michael Molina 5200
United States
Charlie Williams 5200
United States JS Judah Sagawa 2400
United States
2400
United States
Jackson Jordan 500

YOUTH FORM 9 & UNDER BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Santiago Angulo 9800
United States
Charlie Williams 5200
United States
James Fernandez 2600
United States
Landon Schaaf 2400
United States
2200
United States
Jackson Jordan 2000
United States
Michael Molina 1000

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER BOYS CREATIVE

RankNamePoints
United States
Harold Lerner 7800
United States
Charlie Williams 5200
USA JT Jaden Tavares 5000
United States
Michael Molina 4800
United States JS Judah Sagawa 2400
United States
2400
United States
Jackson Jordan 800

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER BOYS EXTREME

RankNamePoints
United States
Harold Lerner 9200
United States
Michael Molina 3400
USA JT Jaden Tavares 2800
United States
2600
United States JS Judah Sagawa 1200
United States
Jackson Jordan 800

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER BOYS MUSICAL

RankNamePoints
USA JT Jaden Tavares 10000
United States
Harold Lerner 7400
United States
Charlie Williams 3800
United States
Michael Molina 3700
United States
2000
United States JS Judah Sagawa 1400
United States
Jackson Jordan 800

YOUTH WEAPONS 9 & UNDER BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Charlie Williams 5400
United States
Michael Molina 4400
United States
Landon Schaaf 2600
United States
James Fernandez 2600
United States
2400
USA JT Jaden Tavares 1000

YOUTH FORM 10-11 GIRLS CREATIVE

RankNamePoints
United States
Isabella Nicoli 10200
United States
Madison Bayliff 7200
Averi Presley 6600
United States
Kodi Molina 6200
United States
Sydnee Peretiatko 1900
United States
Adriana Crone 1800
United States LB Lila Bartz 1200
United States
Kyla Morrison 1000
United States
Mikayla Hardoin 800

YOUTH FORM 10-11 GIRLS EXTREME

RankNamePoints
United States
Isabella Nicoli 10600
United States
8700
United States
Sofia Rodriguez-Florez 6900
Averi Presley 6600
United States
Madison Bayliff 2000
United States
Kodi Molina 1000
United States LB Lila Bartz 1000
United States
800
United States
Isabel Asensio 600
United States
Adriana Crone 600

YOUTH FORM 10-11 GIRLS MUSICAL

RankNamePoints
United States
Isabella Nicoli 10200
United States
9400
United States
Sofia Rodriguez-Florez 6900
Averi Presley 6400
United States
Kodi Molina 2400
Julianna Williams 1600
United States
Adriana Crone 1400
United States
Sydnee Peretiatko 1100
United States LB Lila Bartz 1000
10  United States
Kyla Morrison 800
10  United States
800
11  United States
Isabel Asensio 600
12  United States
Mikayla Hardoin 300

YOUTH FORM 10-11 GIRLS TRADITIONAL

RankNamePoints
United States
Isabella Nicoli 10400
United States
Sofia Rodriguez-Florez 9400
United States
Madison Bayliff 5700
United States
5000
United States
Kodi Molina 4400
Canada MD Mariane Dion 2300
United States
Isabel Asensio 1800
United States
Sydnee Peretiatko 1600
United States
Mikayla Hardoin 1200
10  United States
Kyla Morrison 1100
10  United States
1100
11 
Julianna Williams 500
12  United States
Adriana Crone 300
13  B Brooke Barker 200

YOUTH FORM 16-17 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
Connor Chasteen 10200
United States
Christopher Conover 7000
AC Aidan Considine 6200
Nicolas Neusy 5000
Ben Morris 4400
United States
Jacob Wood 3200
C Cameron Henrickson 3000
United States
Christian Bayonne 2400
United States
Jack Berg 2100
10  MR Michael Raffle 1500
11  United States
Aiden Miller 500

YOUTH FORM 16-17 BOYS EXTREME

RankNamePoints
MS Mason Stowell 10200
JP Jake Presley 6400
AC Aidan Considine 6200
SG Samuel Gomez 5300
Ben Morris 5200
United States
Jack Berg 2600
Nicolas Neusy 2400
Zack Alfredson 1500
United States
Christopher Conover 1400
10  MB Michael Bernardinetti 800
10  United States
Aiden Miller 800

YOUTH FORM 16-17 BOYS MUSICAL

RankNamePoints
MS Mason Stowell 10400
United States
Christopher Conover 5700
JP Jake Presley 5600
AC Aidan Considine 4800
SG Samuel Gomez 3700
Nicolas Neusy 3700
United States
Jack Berg 2600
C Cameron Henrickson 2400
Zack Alfredson 2400
United States
Jacob Wood 2300
MB Michael Bernardinetti 1300
United States
Aiden Miller 1300

YOUTH WEAPONS 16-17 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
Connor Chasteen 10000
United States
Aiden Miller 7800
United States
Noah Fort 5800
JP Jake Presley 5200
AC Aidan Considine 3800
United States
Nathan Lipsy 3600
United States
Christopher Conover 3000
Jack Zych 2100
United States SL Sammy Leal 1800
United States
Jacob Wood 1800
10  SC Sean Canavan 1000
11  United States
Michael Brumme 500
11  MR Michael Raffle 500
11  BB Ben Butterfield 500
11  C Cameron Henrickson 500
11 
Nicolas Neusy 500
12  CM Cameron Marshall 200

YOUTH WEAPONS 16-17 BOYS EXTREME

RankNamePoints
Connor Chasteen 9200
United States
Aiden Miller 9000
JP Jake Presley 6200
United States
Noah Fort 5300
Jack Zych 3700
Alex Mancillas 2600
Zack Alfredson 2600
AC Aidan Considine 1400
Riley Jones 900
MB Michael Bernardinetti 800

YOUTH WEAPONS 16-17 BOYS MUSICAL

RankNamePoints
Connor Chasteen 8000
United States
Aiden Miller 5300
United States
Noah Fort 4600
United States
Christopher Conover 3600
JP Jake Presley 3400
Jack Zych 3000
Zack Alfredson 2900
AC Aidan Considine 2800
United States
Nathan Lipsy 2600
10 
Alex Mancillas 2500
11  United States
Michael Brumme 1300
12  C Cameron Henrickson 1200
12  CM Cameron Marshall 1200
13  MB Michael Bernardinetti 1100
13 
Nicolas Neusy 1100
14  United States
Jacob Wood 1000
15  MR Michael Raffle 300
15  United States SL Sammy Leal 300
16  United States
Chester Schubel 200

ADULT FIGHTING 30+ MEN HEAVY

RankNamePoints
Yoskar Gamez 10200
Valeriano Giraldez 800

YOUTH WEAPONS 12-13 BOYS CREATIVE

RankNamePoints
MB Mason Bumba 10600
United States
John Lorenz 6100
United States
Aidan Matthews 5900
Canada KT Kaiser Tam 4200
United States
3800
ES Evan Senty 3600
United States
Matthew Shamet 2800
United States
Eric Quackenbush 2100
Joseph Williams 1800
10  PB Phillip Brumme 1600
11  DH Davis Hinton 1300
12  United States
1000
13  United States CO Cayden Olson 400
14  DS Derek Shepherd 300
15  BH Braxton Horta 200
15  Canada CV Cole Von Lukawiecki 200

YOUTH WEAPONS 16-17 BOYS TRADITIONAL

RankNamePoints
JP Jake Presley 10800
MS Mason Stowell 5600
United States
Aiden Miller 5500
SG Samuel Gomez 5100
United States JR James Russell 4600
BB Ben Butterfield 3300
United States
Chester Schubel 2600
United States
Christian Bayonne 2600
MM Matthew Miller 2200
Ben Morris 2100
10  United States
Nathan Lipsy 1700
11  United States
Brandon Mederos 1500
12 
Riley Jones 900
13 
Jack Zych 800
13  United States
Jacob Wood 800
14  United States
Jack Berg 700
14  DM Dallas McFarlin 700
15  United States
Michael Brumme 500
16  NR Nicholas Reynaud 200

ADULT FIGHTING 18+ WOMEN TEAM

RankNamePoints
United States
Isabella Caracta 6200
JP Julia Plawker 1800
AW Alaina Wallock 1400
United States
1200

ADULT FIGHTING 18+ WOMEN MIDDLE

RankNamePoints
AW Alaina Wallock 1400
United States
1200